مقدمه:

قلمو های سرگرد و لاینر جزو محبوبترین قلمو ها برای استفاده در انواع جزئیات و خطوط ظریف محسوب میشوند که در این مقاله به نحوه کار و شیوه نگهداری از آن خواهیم پرداخت.

و در پایان این مقاله برای شما ویدئوی آموزشی کامل قرار داده شده پس تا پایان این آموزش با ما باشید . . .نحوه کار با قلمو های سرگرد و لاینر

قلمو های لاینر(شاخه زنی)

این نوع از قلمو دارای کاربرد های زیادی همچون نقاشی روی سفال،دورگیری، کشیدن شاخه درختان(در انواع طرح های منظره)،علف زار ها،کشیدن مو(در انواع طرح های چهره)وکشیدن مژه(برای چهره های بزرگتر) و حتی مو انواع حیوانات میباشد.

قلمو های سرگرد

این نوع از قلمو دارای مو های نسبتن کوتاه تری است و برای اکثر جزئیات کار از این نوع قلمو استفاده میشود. همچنین برای انواع قسمتهای نقطه ای،نور ها،خطوط خیلی نازک و ظریف،گذاشتن جزئیات صورت (در طرح های چهره) مانند ابرو،خطوط درون چشم و روی لب به کار میرود و از کارایی های دیگر آن میتوان به منظره سازی و دورگیری در کار های سفال نیز اشاره کرد.

تفاوت این نوع از قلمو ها با یکدیگر:

این نوع از قلمو ها دارای تفاوت چندانی با یکدیگر نیستند  و هر دو برای کشیدن جزئیات استفاده میشوند و هر دو آنها در انواع تکنیک ها مانند رنگ روغن، اکرلیک،آبرنگ کاربرد دارند. تنها تفاوت اصلی آنها با یکدیگر در بلندتر یا کوتاهتر بودن مو های آن ها است که قلمو سرگرد کوتاه تر و قلمو لاینر کشیده تر میباشد.

نحوه کار با قلمو ها:

برای استفاده از این نوع قلمو نیاز به تمرین روی برگه های فرعی(برگه هایی که طرح اصلی بر روی آن نیست) دارید که برای اینکار ابتدا کمی رنگ بردارید(رنگ روغن یا اکرلیک)و زهر آن را بگیرید تا رنگ شدیدی که هست از قلمو گرفته شود.(نکته:رنگ استفاده شده در این مقاله رنگ روغن است که شما میتوانید تنها با اضافه کردن مقداری روغن بزرک شاهد رقیق تر و روانتر شدن قلمو و رنگ خود باشید.) حالا شروع به ایجاد کردن انواع خطوط به صورت حلالی و صاف کنید تا کاملا برای کار با این نوع قلمو ها آماده باشید.

هر زمان که میخواهید از خطوط ظریف و کوتاه برای کارتان استفاده کنید حتما از قلمو سرگرد استفاده کنید و هر زمان که خواستید خطوط بلند و کشیده تری ایجاد کنید از قلمو لاینر(شاخه زنی) استفاده کنید چرا که این نوع از قلمو دارای مو های بلندتری است و مقدار رنگ بیشتری در خود جای میدهد.نحوه کار با قلمو های سرگرد و لاینر

نکات:

  1. زمانی که قصد تهیه قلمو لاینر را برای کشیدن جزئیات دارید توجه به نکاتی چنان سالم بودن مو قلمو و تیز بودن آن امری الزامی بشمار می آید.

  2. حتما به این نکته توجه داشته باشید که مو های قلمو شما کاملا سالم باشد و پراکندگی در آن وجود نداشته باشد چرا که این نوع از قلمو ها برای جزئیات و ظریف کاری مناسب نیستتند و نمیتوانند خطوط مناسبی را برای شما فراهم کنند.

  3. برای شستن این نوع از قلمو ها نباید آن ها را به صورت ایستاده(طوری که مو های قلمو سمت کف ظرف قرار بگیرند) در تینر قرار دهید چرا که وزن دسته قلمو روی مو های آن می افتد موجب سریعتر خراب شدن مو های آن میشود.

  4. برای گذاشتن جزئیات در کارتان حتما از تکیه گاهی برای زیر دست خود استفاده کنید تا کاملا از لرزش دستان شما در حین کار جلوگیری کند چرا که اگر دست شما (خصوصا در جزئیات) لرزش داشته باشد نمی توانید خط های دلخواه را به راحتی به وجود آورید.

چنانچه بر روی میز خود کار میکنید آن را تکیه گاه دست خود قرار داده و اگر از سه پایه استفاده میکنید چوبی را به آن تکیه دهید تا کار شما دقیقتر و زیباتر دربیاید.

اگه دوست دارید کامل و تصویری این آموزش و نحوه اجرا را ببینید ویدئوی آموزشی این پایین را از دست ندید :