مقدمه:

در این مقاله قصد داریم تا حداقل لوازم مورد نیاز برای شروع اکرلیک را به شما آموزش دهیم و پس از این مقاله شما قادر هستید به راحتی لوازم اکرلیک را تهیه کنید  .پس با ما همراه باشید تا کامل با لوازم این تکنیک آشنا شوید  و در پایان این مقاله برای شما ویدئوی آموزشی کامل قرار داده شده پس تا پایان این مقاله با ما باشید . . .

وسایل مورد نیاز:

قلمو ها:

 • قلمو زمینه: از این نوع قلمو به عنوان رنگ کردن سفال و پس زمینه (بکگراند) بوم استفاده میشود و شما میتوانید آن را در ابعاد 30 و 35 و 40 (بسته به ابعاد مورد نیاز) تهیه و استفاده کنید.

 • قلم داتینگ: همانطورکه از نام این قلم پیداست این نوع از قلم در انواع تکنیک های نقطه کوبی و دات ماندالا کاربرد دارد و به صورت دو سایز بزرگ و کوچک موجود هستند که برای نقطه کوبی سایز های نسبتا کوچکتر،مناسبتر میباشند.

 • قلمو سرتخت:از این نوع قلمو به عنوان طراحی اجزا کار یا حتی رنگ آمیزی قسمت هایی از کارتان استفاده میشود که انتخاب ابعاد و سایز آن کاملا به تکنیک دلخواه مربوط است.

 • قلمو سرگرد: این نوع از قلمو برای استفاده در انواع جزئیات و ریزکاری ها کاربرد فراوانی دارد و مانند دیگر قلمو ها نیز سایز و ابعاد آن کاملا به تکنیک مورد نظر مربوط میباشد.

  لوازم مورد نیاز برای شروع اکرلیک

رنگ آمیزی و ابزار مربوط به آن:

 • رنگ اکرلیک:مهم ترین بخش در تکنیک اکرلیک کیفیت رنگ آن میباشد که شما میتوانید آن را به صورت پک تهیه نمایید و اگر (برحسب تکنیک) رنگ بیشتری مورد نیاز شما بود میتوانید رنگ های اصلی را تهیه کرده و آن ها را با هم ترکیب کنید تا رنگ مورد نظر بدست بیاید.

 • پالت: پالت های کاغذی و پالت های تخم مرغی از انواع پالت هایی هستند که میتوان نام برد که پالت های تخم مرغی برای دات ماندالا و نقطه کوبی کاربرد و پالت های کاغذی برای انواع تکنیک های رئال(روی بوم) کاربرد دارند که هر کدام ویژگی های خاصی از جمله(قرار گرفتن حجم زیادی از رنگ در پالت های تخم مرغی) و (ترکیب رنگ راحت تر و یکبار مصرف بودن{بدون نیاز به شستشو}در پالت های کاغذی)میتوان نام برد.

 • مدیوم ها:

دو مدیوم بسیار کاربردی:این نوع مدیوم ها،مدیوم ریتاردر(ritarder)و مدیوم پورینگ هستند :

مدیوم ریتاردر(retarder):این نوع از مدیوم ها برای رقیق تر کردن رنگ و دیرتر خشک شدن آن کاربرد دارند و وجود این نوع از مواد کنار رنگ اکرلیک امری الزامی میباشد چرا که رنگ اکرلیک (به تنهایی) خیلی زود خشک میشود و دیگر قابل استفاده نمیباشد و علاوه بر آن به مرور زمان درحین کار کیفیت لازم را از دست میدهد.

مدیوم پورینگ  : از این مدیوم برای تکنیک آبستره و دات ماندالا یا نقطه کوبی استفاده میشود و با رنگ ترکیب میشود .

نکات:

 1. وسایل و نکات گفته شده در ویدیو متغیر هستند و شما میتوانید برحسب تکنیک دلخواه آن ها را انتخاب نمایید.

 2. اگر رنگ با کیفیت تر و غلیظ تری مورد نیاز شما است مطمئن باشید که پک استفاده شده در ویدیو میتواند تا حدود خیلی زیادی کیفیت مورد نیاز را برای شما را برآورده کند چرا که شما میتوانید تنها با اضافه کردن کمی مدیوم غلظت آن را تنظیم کنید و به کیفیت دلخواه دست یابید.

 3. پک پیشنهادی ما برای رنگ اکرلیک(پک وستا)میباشد که غلظت مناسبی دارد و میتواند کیفیت مناسبی را به شما بدهد.

 4. شما نیز میتوانید از بقیه رنگ های اکرلیک موجود در بازار استفاده کنید،فقط به این نکته توجه داشته باشید که آن رنگ اکرلیک مورد نظر شما از پیش رقیق نشده باشد چرا که اگر چنین باشد قابلیت استفاده از مدیوم از بین میرود و در نتیجه قابلیت (درست کردن غلظت دلخواه برای رنگ)از بین میرود.

 5. نکته ای کوتاه درباره مدیوم پورینگ:این نوع از مدیوم برای(آبستره) کاربرد دارند، برای مثال اگر شما دو رنگ را کنار هم بزارید با هم ترکیب نمی شوند که این ویژگی نیز در نوع خود بسیار جذاب میباشد و رقیق کردن آن نیز برای نقطه کوبی و…. کاملا مناسب میباشد.

اگه دوست دارید کامل و تصویری این آموزش و نحوه اجرا را ببینید ویدئوی آموزشی این پایین را از دست ندید :