مقدمه:

همان طور که میدانید ورق طلا را روی انواع سطوح میشود کار کرد و فقط کافیه نکاتش رو خوب بلد باشید،برای همین در این مقاله میخواهیم به شما نحوه کار با ورق طلا را روی مقوا آموزش بدیم در ادامه با ما همراه باشید

وسایل مورد نیاز:

 • لاک الکل

 • چسب ورق طلا

 • تامپون

 • راپید (ماژیک)

 • قلمو (سرتخت)

 • ورق طلا

 • مقوا یا بوم ( در این ویدیو از مقوا بولمال استفاده شده است و در ابعاد 24 * 30 مورد استفاده قرار گرفته است.آموزش ورق طلا روی مقوا

مراحل کار:

مرحله اول : مقوا را با استفاده از چسب کاغذی به میز با یک سطح صاف بچسبانید تا هنگام کار جا به جا  نشود.

مرحله دوم « شروع طراحی »: طراحی خود را با استفاده از مداد یا اتود شروع کنید و جای دقیق

آن را بدست آورید(این کار برای راحتتر کار کردن شما روی مقوا یا بوم است)

مرحله سوم:پس از کشیدن طرح خود کار ما در بخش طراحی تمام است و شروع به چسباندن ورق طلا میکنیم. برای این کار مقداری از چسب ورق طلا را داخل یک ظرف جداگانه میریزیم و قلمو (سرتخت) را به چسب آغشته میکنیم و با  استفاده از قلمو،چسب را به قسمت دامن ( در طرح پیش فرض) کار میزنیم. (نکته:در طرح ما،قسمت مربوط به (دامن) نیازمند ورق طلا است و شما میتوانید از قسمت هایی که در طرحتان نیازمند ورق طلا است از چسب ورق طلا استفاده کنید)

 سپس کار خود را چند ساعتی رها کنید تا کاملا خشک شود. این به آن معنا است که وقتی چسب را لمس میکنید مقدار کمی از چسبندگی آن را روی دست خود احساس کنید ولی دست شما خیس یا مرطوب نشود .

مرحله چهارم: بعد از خشک شدن چسب،ورق طلا را با استفاده از یک کاغذ برداشته و آرام روی سطح کار خود قرار دهید و پس از آن، با استفاده از تامپون و یا دست خود ورق طلا را بچسبانید.

(نکته:هر قسمتی از کارتان که ورق طلا نخورده است را میتوانید با استفاده از تکه های خرد شده و یا ریز شده بچسبانید تا سطح کارتان کاملا یکدست شود.)

مرحله پنجم: وقتی که از چسبیدن کامل ورق طلا به مقوا مطمئن شدید،کاغذی را زیر دستتان بگذارید و قسمت هایی را که با مداد یا اتود طراحی کرده بودید را با استفاده از راپید(ماژیک) پررنگ کنید.

مرحله ششم: سپس روی ورق طلا خود لاک الکل بزنید،چرا که اینکار موجب میشود تا ورق طلا استفاده شده در کارتان در مقابل مجاورت هوا اکسید نشود و در طولانی مدت موجب سیاه یا سبز  شدن ورق طلا نشود.آموزش ورق طلا روی مقوا

نکات:

 1. دقت باشید که در بخش طراحی کار با مداد یا اتود خطوطی که میکشید کمرنگ باشد چرا که در بخش (کشیدن ماژیک بر روی خطوط) دچار مشکل میشوید.

 2. در بخش طراحی دامن هم نیاز به طراحی کل دامن نیست و فقط برای جایگذاری دامن به کار میرود چرا که آن قسمت توسط ورق طلا پوشانده خواهد شد.

 3. وقتی که به پایان کار خود نزدیک شدید،خط های اضافه(خطوط کمرنگ) را پاک کنید تا مشکلی برای طرحتان ایجاد نشود.

 4. اگر قلمو مورد استفاده شما نو است،آن را با آب شسته و سپس از آن استفاده کنید،چرا که پس از آن چسب روی موهای قلمو شسته شده و قلمو نرم تری خواهید داشت و کاملا برای کار مناسب خواهد بود.

 5. برای زیباتر شدن کارتان هنگام چسب زدن،قسمت های بالایی دامن را کاملا صاف و قسمت های دیگر آن را نامرتب بزنید تا کار شما جلوه ای مدرن و ویژه یابد.

 6. هنگام برداشتن ورق طلا حتما به این نکته توجه داشته باشید که ورق طلا را با کاغذ بردارید چرا که اگر برای برداشتن آن از دست خود استفاده کنید امکان آسیب دیدن و خورد شدن ورق طلا بسیار بالا میرود.

 7. پس از آنکه کاملا از چسبیدن ورق طلا به مقوا مطمئن شدید،آن را به وسیله تامپون دورگیری کنید تا تکه های اضافه از آن جدا شود و کار کاملا یکدستی داشته باشید.

 8. هنگام کار کردن با راپید(ماژیک) دقت کافی را برای کشیدن جزئیات داشته چرا که امکان اصلاح آن وجود ندارد.

  اگه دوست دارید کامل و تصویری این آموزش و نحوه اجرا را ببینید ویدئوی آموزشی این پایین را از دست ندید :